VI. Endokanabinoidní systém - co to je a proč jste o něm nikdy neslyšeli

V našem těle probíhá mnoho procesů, které nám pomáhají cítit se zdraví a vést dokonale naplněný život. Jsou regulovány různými systémy, z nichž většina je hluboce prozkoumána a ví se o nich téměř vše. Ačkoli jeden z nich - ten, který udržuje náš organismus v rovnováze, se stal předmětem výzkumu teprve v posledním desetiletí 20. století.

Mluvíme o endokanabinoidním systému (ECS), který plní důležité funkce v každém z nás. Primární výzkum ECS ukázal jeho pravděpodobné spojení s různými funkcemi udržování imunity, regulace chuti k jídlu a paměti. Nejvíce zkoumanou oblastí je však silný vliv endokanabinoidního systému na nervový systém.

Jak funguje endokanabinoidní systém?

Lidský endokanabinoidní systém se skládá z receptorů (CB1 a CB2) a neurotransmiterů (např. anandamidu). Je snazší si představit receptor jako klíčovou dírku, která je otevřena vysílačem, který jí umožňuje plnit dokonale svou funkci.

Anandamid je přírodní kanabinoid lidského těla, který se extrahuje při stimulaci zevně (cvičením) nebo vnitřně (stres, bolest). Má regulační funkci, odpovídá za reakci organismů na podněty tím, že snižuje stres nebo bolest a udržuje rovnováhu v těle. Anandamid se uvolňuje v malých množstvích a v těle se rychle rozkládá.

Proč jste nikdy neslyšeli o endokanabinoidním systému a jeho interakci s THC/CBD

Jedním z důvodů, proč je endokanabinoidní systém vynechán z populární vědy, je zkreslený pohled na samotnou rostlinu - konopí. Většinou je spojován pouze s látkou THC, zatímco zbytek kanabinoidů je vynecháván a nemluví se o něm téměř nikde.

ECS byl identifikován při výzkumu interakce THC s lidským tělem. Vědci učinili závěr, že molekula THC se může připojit k receptorům CB1 a CB2, takže je dostatečně podobná přírodnímu anandamidu. Ačkoli je THC podobný přírodním neurotransmiterům, je dostatečně strukturálně odlišný na to, aby způsobil nepříjemný opojný - intoxikační účinek.

Na druhou stranu - jiné kanabinoidy (CBD, CBDA, CBC atd.), které se nacházejí v konopí, na nás působí zcela odlišně. Díky odlišné chemické struktuře se nemůžou plně připojit k receptoru, ale přesto pomáhají tělu lépe absorbovat přírodní kanabinoidy a nedovolí im tak rychle se rozpadnout.

V procesu udržování rovnováhy organismů CBD spolu s dalšími elementy funguje jako mírotvorce, který nechává v popředí přirozeného dirigenta a udržuje celý orchestr v klidu a harmonii.

Zanechat komentář

Pamatujte, komentáře musí být před zveřejněním schváleny